آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
اشتباه است که بخواهیم حالِ بدِ جازموریان را به خشکسالی ربط دهیم

اسکان نيوز: به گفته مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان، سال‌های زیادی است که مدیریت سد جیرفت، حقابه زیست محیطی رودخانه هلیل را رها نمی‌کند و همین امر باعث به وجود آمدن چالش جازموریان شده است.

شجاعی بیان کرد: کاملا اشتباه است که بخواهیم حالِ بدِ جازموریان را به خشکسالی ربط دهیم چرا که این تالاب بزرگ، به واسطه نبود مدیریت صحیح آب به این روز گرفتار شده است.

وی ادامه داد: سد جیرفت یکی از عواملی است که جلوی چرخه بارندگی جازموریان را گرفته است.

شجاعی اظهار کرد: برای رفع مشکلات، تکالیف سازمان محیط‌زیست، منابع طبیعی و وزارت نیرو در برنامه ششم توسعه باید عملیاتی شود.

وی افزود: هلیل رود اسیر سد جیرفت و سد بافت است و چندین سد نیز هم اکنون بر روی سر شاخه های هلیل رود در حال احداث است و بمپور نیز چنین سرنوشتی دارد وبرخی رودهای فصلی نیز شاهد احداث سدهای کوچک آبخیزداری حوزه کشاورزی هستند.

شجاعی بیان کرد: تالاب جازموریان، حوضه‌ای آبریز در جنوب شرق ایران است که دشت های حاصلخیز قلعه گنج و رودبار جنوب در استان کرمان و دشت‌های ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان را شامل می‌شود.

این مسئول ادامه داد: آب این تالاب به وسیله شماری آبراهه و ۹۱ رودخانهٔ کوچک و بزرگ از جمله ۲ رودخانه دائمی بمپور و هلیل رود تامین می‌شد.

به گفته شجاعی وجود بیش از ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز و بیش از ۲۰ هزار چاه مجاز در جنوب استان کرمان، موجب نرسیدن آب کافی به تالاب جازموریان شده است.

شجاعی افزود: تالاب جازموریان به عنوان مرکز تنظیم اکوسیستم‌های شرق کرمان و غرب سیستان و بلوچستان که سابقا آب آن شیرین بود، بر اثر یک جانبه گرایی استان همجوار و عدم ‌حساسیت مسئولان سیستان و بلوچستان در گذشته ها، و احداث سدهای متعدد بر روی رودخانه‌های استان کرمان از جمله هلیل رود و خشک شدن بخش اعظمی از این دریاچه و مراتع اطراف آن‌ و آسیب‌های زیست محیطی و اجتماعی و اقتصادی و… زیادی را ایجاد نموده است و می توان گفت سد جیرفت از عوامل مهم مشکلات زیست محیطی هامون جازموریان است که ۵۰ درصد آن در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

فرماندار دلگان گفت: رودخانه هلیل رود که می‌بایست پس از پیوستن رودخانه‌های دیگر و سیلاب‌ها و روان آب‌های دیگر و علاوه بر آبیاری جیرفت و کهنوج، وارد هامون جازموریان شده و مناطقی از سیستان و بلوچستان را منتفع سازد در جیرفت بر روی آن سد احداث گردیده که حیات تالاب را به خطر انداخته و بیشترین دود آن به چشم مردم کشاورز و دامدار دلگان می‌رود.

وی اظهار کرد: تالاب جازموریان در حالت طبیعی در مرکز یک منطقه خشک واقع شده است و اقدامات نسنجیده مدیران وقت در استان کرمان در خصوص احداث سدها و عدم توجه به موقعیت‌های دیگر تالاب هامون، منشا مشکلات فراوانی بوده که هر ساعت تاخیر در چاره‌اندیشی و مطالعات کنترل و تعدیل آسیب‌ها، می‌تواند مناطق حاشیه تالاب در سیستان و بلوچستان را به منطقه‌ای پرمخاطره در حوزه‌های زیست محیطی و کشاورزی و دامداری و.. مانند حوزه سیستان که امروز تحت تاثیر خشکسالی تالاب هامون ایجاد شده، تبدیل کند و چه بسا اگر در حوزه سیستان هم در سالیان دور حساسیت لازم ایجاد می‌گردید مشکلات کنونی کمتر می‌بود که البته اگر عزم عمومی از هم اکنون هم در حوزه تالاب جازموریان شکل بگیرد به سبب این‌که کل تالاب در داخل کشور قرار گرفته و بر خلاف سیستان متاثر از خارج مرز نمی‌باشد می‌توان از بروز خسارت‌های آتی جلوگیری کرد.

شجاعی تاکید کرد: می‌بایست حتما حق‌آبه دلگان لاقل در بخش زیست محیطی تعیین شود تا خطراتی که متوجه اکوسیستم منطقه و ناشی از تاثیر تالاب جازموریان است به حداقل برسد و کار گروه مربوطه متشکل از مسئولان مربوطه دو استان تشکیل و با مطالعات لازم بدون فوت وقت نسبت به ترتیب بندی و حقوق ساکنین بلوچستان که در حاشیه این تالاب سکونت دارند و ارتزاق می‌کنند چاره‌اندیشی گردد.

فرماندار دلگان افزود: زنگ‌ خطر حرکت شن‌های روان به سمت دلگان و نقاط شهری و روستایی مجاور و حتی ایرانشهر، بعد از نواخته شدن زنگ نابودی تدریجی تالاب به صدا در آمده و این تهدید مستقیما حیات و اقتصاد و فرهنگ و..‌ مردم منطقه را نشانه رفته است.

این مسئول ادامه داد: نیاز است تاثیرات و خطرات خشکسالی تالاب در دلگان و مناطق بمپور و محمدان و.. شهرستان ایرانشهر و مناطق اسپکه و لاشار و… شهرستان نیکشهر و مسکوتان و مناطقی از شهرستان فنوج بررسی و برنامه ریزی لازم با حساسیت صورت و سپس اقدام مشترک در داخل استان نیز شکل بگیرد و در اولین مرحله هم جلوی حفاری‌های غیرمجاز گرفته شود و چاه‌های غیرمجازی که طی سال‌های اخیر حفر گردیده است مسلوب‌المنفعه شوند.

شجاعی گفت: اسیب تالاب جازموریان برای سیستان و بلوچستان سدهای استقلال، سد عروس در جیرفت و برخی سدهای کوچک و بزرگ آبخیزداری به تعداد بیش از ۳۰ سد در استان کرمان است که اجازه ورود اندک سیلاب‌های ناشی از بارندگی‌ها را به هامون جازموریان نمی‌دهد که این‌موضوع تالاب را خشکانده و منشا ریزگردها شده و تهدیدی برای منطقه است لذا تا دیر نشده و می‌توان با ایجاد حساسیت کاری نمود، از هم‌اکنون از فجایع آتی زیست محیطی و متعاقبا اقتصادی و اجتماعی و… جلوگیری کرد.

شجاعی تصریح کرد: تالاب جازموریان، حوضه‌ای آبریز در جنوب شرق ایران است که دشت‌های حاصلخیز قلعه گنج و رودبار جنوب در استان کرمان و دشت‌های ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان را شامل می‌شود.

فرماندار دلگان ادامه داد: آب این تالاب به وسیله شماری آبراهه و  بیش از ۹۰ رودخانه کوچک و بزرگ از جمله دو رودخانه دائمی بمپور و هلیل رود تامین می‌شد.

به گفته وی وجود بیش از ۱۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز و چند ده هزار هزار چاه مجاز در جنوب استان کرمان و سیستان و بلوچستان، موجب نرسیدن آب کافی به تالاب جازموریان شده است.

 ارسال در حدود 5 روز قبل  ادامه مطلب »