آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
اف‌بی‌آی پرده از راز سر مومیایی‌ شده مصری برداشت

اف‌بی‌آی پرده از راز سر مومیایی‌ شده مصری برداشت

اف‌بی‌آی با کمک آزمایش دی‌ان‌ای توانست پس‌از یک قرن از راز جسد مومیایی سربریده‌ای که در مصر پیدا شده بود پرده بردارد.

يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷

ساعت ۱۵:۰۶

کد مطلب: ۹۶۴۸

Share
اسکان نيوز: برای حل راز سر مومیایی‌شده‌ای که در قبری واقع در گورستان دیر البرشا در مصر پیدا شده بود و بیش‌از یک‌قرن کسی درباره هویت آن چیزی نمی‌دانست کارشناسان اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) مداخله کردند. این مومیایی که در سال ۱۹۱۵ کشف شد و در حال‌حاضر در موزه هنرهای زیبای بوستون نگهداری می‌شود، متعلق به فرماندار تحوتی‌نخت است که ۴ هزار سال قبل در دوره پادشاهی میانه مصر می‌زیست.
سال ۱۹۱۵ گروهی از باستان‌شناسان و مصرشناسان آمریکایی به‌سرپرستی جرج‌اندرو ریسنر از دانشگاه هاروارد در قالب ماموریت اکتشافی موزه هنرهای زیبای بوستون در گورستان تاریخی دیر البرشا کاوش کردند و قبری پیدا کردند که امروزه با شماره ۱۰A شناخته می‌شود. در این قبر دو جسد بی سر مومیایی وجود دارد که مربوط به فرماندار تحوتی‌نخت و همسرش است. در گوشه‌ای از این مقبره، سر مومیایی‌شده‌ای وجود دارد که به‌مدت بیش‌از یک‌قرن کسی نمی‌دانست که متعلق به کدام‌یک از این دو نفر است. اکنون آزمایش‌های دی‌ان‌ای که به‌دست کارشناسان اف‌بی‌آی انجام شده نشان می‌دهد که این سر برای خود فرماندار است نه همسرش.

گروه کارشناسان پلیس فدرال آمریکا به‌سرپرستی آدلی لوریل که سابقه انجام آزمایش دی‌ان‌ای روی بعضی از قربانیان کشتی تایتانیک دو کودک از خاندان رومانوف، سلسله‌ای که بین سال‌های ۱۶۱۳ تا ۱۹۱۷ بر روسیه تزاری حکومت می‌کرد را در کارنامه دارد اکنون با روش نوآورانه‌ای توانسته است نشان دهد که این سر مربوط به کیست.


 
اعتقاد بر این بود که ماده ژنتیکی این اجساد و این سر بریده‌شده به‌سبب گذر قرن‌ها و دمای بالا از بین رفته باشد، کمااین‌که در سال ۲۰۰۹ گروهی از دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست نتوانستند از این مومیایی‌ها دی‌ان‌ای استخراج کنند. اما در این پژوهش جدید که نتایج آن در ژورنال تخصصی Genes منتشر شده است، دانشمندان از دندان مومیایی پودری استخراج کردند، سپس این پودر را درون محلولی شیمیایی حل کردند و بعد، آن را درون دستگاه خاصی که می‌توان آن را نوعی دستگاه فتوکپی دی‌ان‌ای نامید قرار دادند و حرف به حرف ماده ژنتیکی را توالی‌نویسی کردند. نتایج به‌دست‌آمده تایید کرد که این سر متعلق به مرد و درواقع مربوط به فرماندار است.

ازآن‌جا که این تردید وجود داشت که دی‌ان‌ای بررسی‌شده ثمره یک آلودگی محیطی امروزی باشد، دانشمندان دی‌ان‌ای میتوکندریال سر  را هم که از مادر انتقال می‌یابد بررسی کردند و دریافتند که این دی‌ان‌ای برای یک مصری باستان با اصلیت اوراسیایی است.

 ارسال در حدود 8 ماه قبل  ادامه مطلب »