آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
رکورددار میراث فرهنگی کشور رتبه‌ای در گردشگری ندارد

حتی اگر به هفت هزار اثر هم فکر نکنید اما به لیست آثار ثبت نشده کرمان نگاه کنید هنوز چندین نام بزرگ در استان کرمان وجود دارد که قابلیت ثبت ملی دارند.

به عنوان مثال محوطه کنار صندل مربوط به تمدن ارت در جیرفت که قدیمی‌ترین لوح‌های دست نویس بشر در آن‌جا کشف شده، ارگ زیبا راین به عنوان دومین بنا خشتی جهان، بازار بزرگ کرمان به عنوان بزرگترین راسته بازار سرپوشیده ایران از آن جمله‌اند.

نکته این‌که تنها اثر ثبت طبیعی جهان نیز در استان کرمان قرار گرفته و البته اکثر آثار جهانی کرمان در مناطق محروم قرار دارند. حالا سئوال این است که چه بهره برداری از این ظرفیت‌ها شده است و شرایط اقتصادی استان کرمان در حوزه‌های مختلف با توجه به شرایط محیطی و بیرونی چیست؟

کشاورزی در چنگال خشکسالی جان می‌دهد

کرمان ۲۰ سال درگیر خشکسالی است؛ در این میان می‌توان پی برد کشاورزی حتی در بحث کشت پسته، خرما، مرکبات و گردو که رتبه‌های اول و دوم کشت در کرمان را دارند هیچ آینده‌ای ندارد.

استانی که اکثر منابع آبی زیر زمینی را از دست داده است و در بهترین چشم‌انداز نیز مشخص نیست چه زمانی خشکسالی را پشت سر می گذارد، تغییرات شدید اقلیمی و ریزگردها نیز مساله را تشدید کرده است.

استان کرمان بهشت معادن کشور نیز محسوب می شود اما معادن هم هر چند بر بزرگترین مجتمع مس کرمان مثل مس سرچشمه یا فولاد بر معادن گل گهر تکیه زده باشند اما این منابع پایان پذیرند و می توانند موجب آلودگی محیط زیست شوند.
همین دیدگاه در خصوص صنایع هم وجود دارد مضاف بر اینکه صنایع آب‌بَر نیز هستند و در کرمان دیگر آبی برای شرب هم باقی نمانده است و سرمایه گذاری در مورد صنایع آب‌بَر منطقی نیست.

کرمان گنجی از دل تاریخ به همراه خود دارد

در این میان کرمان گنجی از دل تاریخ به همراه خود دارد و آن میراث فرهنگی و البته طبیعت چهار اقلیمش است. بعد از نخستین موج تحریمها بر علیه ایران در ابتدا کرمان به رکود در بخش توسعه فرو رفت اما پس از آغاز دولت یازدهم استاندار وقت تنها راه چاره برای توسعه استان کرمان را توجه به بحث گردشگری دید و تحولی بی‌نظیر در این بخش در کرمان ایجاد شد.

مرمت باغ فتح آباد، مرمت بازار کرمان، ثبت جهانی کویر لوت و قنات‌های متعدد و روستای صخره‌ای میمند کرمان را بیش از گذشته به ظرفیت ها و داشته هایش در بحث گردشگری امیدوار کرد.

حالا باید این سئوال را مطرح کرد که آیا استان کرمان طی سالهای گذشته از دولت یازدهم گام‌های بلندی هم در بحث گردشگری برداشته است؟

بدون شک نمی‌توان منکر گام‌های کرمان به سمت توسعه صنعت گردشگری شد اما مسلما این گام‌ها به هیچ عنوان بلند و تعیین کننده نبوده‌اند.

به طور مثال سئوال این است زیر ساختهای گردشگری به خصوص در زمینه هلینگ در مناطق گردشگر پذیر استان چه میزان توسعه یافته است، میزان اشغال هتل‌های کرمان افزایش یافته است؟

آیا حضور گردشگران در استان بعد از ثبت جهانی آثار کرمان افزایش متناسب با نامشان داشته است، وضعیت طرح‌های مرمت مثل قلعه شفیع آباد و تغییر کاربری این قلعه به عنوان مرکز گردشگری کویر چیست؟ پایگاه کویر لوت هم اکنون چه وضعیتی دارد، کار مرمت ارگ بم و منظر این شهر به کجا رسیده است؟

اصولا چرا جواب همه این سئوالات آسان شده و برعهده بوم‌گردی افتاده است؟ واقعا بوم‌گردی توان به دوش کشیدن تمام بارهای گردشگری استان را دارد؟

مظلومیت ظرفیت‌های تاریخی جنوب کرمان در اوج گمنامی

سخنگو مجمع نمایندگان استان کرمان یکی از مهمترین ظرفیت‌های جنوب استان کرمان را گردشگری می‌داند و اعتقاد دارد باید سرمایه‌های بیشتری در زمینه توسعه هتلینگ در جنوب کرمان جذب شود.

یحیی کمالی پور به عدم ساخت موزه جیرفت اشاره می‌کند و از دولت می‌خواهد سریع‌تر این پروژه را کلید بزند و در راستا معرفی داشته‌های گردشگری جنوب کرمان در بحث تاریخی و طبیعی گام بردارد.

وی به کنار صندل و شهر دقیانوس و طبیعت بکر جیرفت اشاره می‌کند و می‌گوید: با وجود ظرفیت‌های بی‌نظیر تاریخی در جنوب کرمان هنوز بسیاری این آثار را نمی‌شناسند و البته زیرساخت‌های هم توسعه نیافته است.

وی تاکید کرد: از همه داشته‌های گردشگری جنوب کرمان هنوز گوشه‌ای هم به خوبی معرفی نشده و باید در زمینه بازاریابی و مارکتینگ گردشگری در استان کرمان تلاش کرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: تمدن ارت و حوزه هلیل با توجه به کشف قدیمی‌ترین الواح تاریخی می‌توانند به عنوان یک پدیده بی‌نظیر در جهان معرفی شوند و مبدا کشف خط جهان را تغییر دهند و طی سال‌های گذشته در این راستا چه اقدامی انجام شده است؟

کرمان را به محور گردشگری خاورمیانه پیوند دهیم

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان نیز می‌گوید: آثار ثبت جهانی و ثبت ملی ایران در بین استان‌های مختلف کشور بی نظیر هستند اما سئوال این است برای معرفی این آثار چه کرده‌ایم و چرا هنوز به جایگاه واقعی خود در چرخه صنعت توریسم کشور نرسیده‌ایم؟

مهدی سیاوشی بیان کرد: باید طرح جامع گردشگری استان کرمان در دسترس باشد و بدانیم می‌خواهیم دقیقا چه گام‌هایی را برداریم و به چه نقطه‌ای برسیم.

وی با اشاره به رشد حضور گردشگران خارجی در استان کرمان گفت: باید زیرساخت‌ها به خصوص در بحث افزایش پروازها به استان کرمان را پیگیری کنیم و استان را به محور گردشگری خاورمیانه پیوند دهیم و بازاریابی مطلوبی در این خصوص انجام دهیم.

وی می‌گوید: توسعه زیرساخت‌های اقامتی و رفاهی هم در استان کرمان و ایجاد جذابیت‌های تفریحی و رفاهی اهمیت فوق‌العاده‌ای در استان کرمان دارد.

 ارسال در حدود 6 روز قبل  ادامه مطلب »