آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
  کاشت مو
  بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  اسکان – خان هفتم؛ملک« ری»

  اسکان نيوز: در دو سال اخير، مسئولان ابتدا فرافكنی و سپس يكي پس از ديگری با اين درخواست موافقت كرده‌اند. پس از شكستن طلسم نام‌گذاری مكانی به ‌نام دكتر مصدق، نوبت به بازسازی يادمان اين آزادمرد ايرانی رسيده است.

  نجمه جمشیدی  نوشت:«باربد گلشيری» مجسمه‌ساز، بارها از مسئولان درخواست كرده است تا اجازه بازسازي یادمان دکتر مصدق را با هزینه شخصی خود بدهند.در ۲۰ فروردين ۹۷ در بحبوحه درگيری بر سر استعفا شهردار تهران، غريبانه و در سكوت، تابلوی دكتر مصدق نصب و بالاخره نام مصدق به نقشه ايران اضافه شد.

  یادمان مصدق در کنار مزار شهدای سی‌تیر در ابن‌بابویه نصب شد اما پس از گذشت كمتر از يك هفته، اين يادمان شكسته شد وبه مدت ۳۹ سال، سر وساماني به آن داده نشده است.

  بيستم فرودين‌ ۹۷ درحالي‌كه مسئولان سرگرم ماجرای استعفا شهردار در بهشت بودند، تابلويی به‌نام دكترمحمد مصدق در بلوار ميرداماد نصب و پس از ۴۰ سال نام اين بزرگمرد ايراني به نقشه تهران افزوده شد. اين نام‌گذاری در ميان جنجال‌های استعفا نجفی، شهردار تهران گم شد. اما هم‌اكنون كه طلسم ۴۰ ساله نام‌گذاری مكانی به‌نام دكتر مصدق شكسته شده است، شايد فرصت مناسبی برای عمل به وصيت او برای دفن پيكرش در كنار شهداي سی‌تير در آرامستان ابن‌بابويه و بازسازی يادمانی كه بيش از ۳۹ سال در كنار شهدای سی تير بر زمين مانده است، باشد. يادمانی كه در اين سال‌ها پرونده بازسازی آن از سوی مسئولان با مخالفت مواجه شده است. اما به‌نظر می‌آيد باز شدن فضای سياسی كشور، تاثير مثبتی بر اين پرونده داشته و در اسفندسال گذشته مسئولان امر با بازسازی اين يادمان موافقت كردند. حال پس از گذراندن مراحل دشوار برای اخذ مجوز، اين‌بار به خوان هفتم، فرمانداري شهرستان ری رسيده‌ايم، فرمانداری كه ميليون‌ها دوستدار دكتر مصدق منتظر شنيدن خبر خوشی از آن‌جا هستند. شايد ۲۸ مرداد ۹۷ رنگ و بوي ديگري براي آزادي‌خواهان و استعمارستيزان ايران داشته باشد.

  محمد مصدق، نخستين دولتمرد در خاورميانه بود كه نفت و شیلات را ملي و دست استعمار را از اين نعمت خدادادی كشورش كوتاه كرد. او تاوان ملی كردن نفت را با کودتاداد. در روز ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دولت مصدق در طرحي آمريكايی، انگليسی با كمك عمال وابسته به آن‌ها سقوط كرد و برای هميشه به‌عنوان يك روز سياه در تاريخ ايران زمين ثبت شد.

  دكتر مصدق پس از كودتا در دادگاهی فرمايشی به سه سال حبس انفرادی محکوم شد كه پس از گذراندن سه سال تا پايان عمر خود به احمدآباد تبعید شد. محمد مصدق سرانجام در ۱۴اسفند ۱۳۴۵ بر اثر بیماری سرطان در ۸۷ سالگی چشم از جهان فروبست.

  در وصيتنامه دكتر محمد مصدق آمده است:«وصیت می‌کنم که فقط فرزندان و خویشان نزدیکم جنازه من را تشییع کنند و مرا در محلی که شهدای ۳۰ تیر مدفونند، دفن كنيد». اما به‌دليل خصومت محمدرضا شاه با دكتر مصدق به اين وصيت او عمل نمی‌شود و پيكر مصدق به امانت در باغ احمدآباد به‌خاك سپرده مي‌شود تا شايد روزي زمان عمل به وصيت او فرا برسد.

  غربت مصدق در ايران

  مصدق، الگو آزادی‌خواهی ايران در سرزمين خود بسيار غريب است. دوستداران دكتر مصدق نزديك به ۴۰ سال چشم‌انتظار نام‌گذاری خيابانی به‌نام او در ايران بودند اما پس از گذشت نزديك به چهار دهه، اين اتفاق خجسته در آخرين روزهای اسفند سال ۹۶ رخ داد و با رای ١٩ نفر از اعضای شورای شهر دوره پنجم تهران، خیابان «نفت» در منطقه سه تهران به‌صورت رسمی به «محمد مصدق» تغییر یافت.

  يادمان مصدق همچنان بر زمين است

  در ۲۰ فروردين ۹۷ نيز در بحبوحه درگيری بر سر استعفا شهردار تهران، غريبانه و در سكوت، تابلوي دكتر مصدق نصب و بالاخره نام مصدق به نقشه ايران اضافه شد. اما سنگ یادبود محمد مصدق همچنان بر خاک «ابن بابویه» افتاده است.

  تنها یادمان مصدق در ۲۹ تیر سال ۵۸ توسط حزب ملت ایران در کنار مزار شهدای سی‌تیر در ابن‌بابویه نصب شد اما پس از گذشت كمتر از يك هفته، اين يادمان شكسته شد و به‌مدت۳۹ سال، سر وساماني به آن داده نشده است.

  «باربد گلشيري»، مجسمه‌ساز، بارها از مسئولان ميراث فرهنگی، اوقاف و امورخيريه، شهرداری و شورای شهر درخواست كرده است تا اجازه بازسازی یادمان دکتر مصدق را با هزینه شخصي خود بدهند.

  مسئولانی كه بالاخره موافقت كردند

  در دو سال اخير، مسئولان ابتدا فرافكنی و سپس يكی پس از ديگر با اين درخواست موافقت كرده‌اند. هم‌اكنون پس شكستن طلسم نام‌گذاری مكانی به ‌نام دكتر مصدق، نوبت به بازسازی يادمان اين آزادمرد ايرانی رسيده است.

  مجيد مهدوی، سرپرست پيشين اداره ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان تهران، در واپسين روزهای كاری خود در اين اداره با بازسازی يادمان دكتر مصدق در آرامستان ابن‌بابويه موافقت كرده و در همين راستا نامه‌اي به اداره ميراث فرهنگی شهرستان ري ارسال كرده‌‌است.

  سازمان اوقاف و امور خیریه نيز پس از پيگيری‌های مکرر رسانه‌ها و باربد گلشيری از موافقت با بازسازی يادمان دكتر مصدق در آرامستان ابن بابويه خبر داده است.

  موانع را به‌ صورت قانونی حل می‌کنیم

  اما الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در رابطه با درخواست بازسازی و مرمت یادمان مصدق  گفت: «به اعتقاد من باید با تعاملی خوب و سازنده، تجربه‌ها و تعابیر منفی را در این‌ حوزه‌ها کاهش دهیم. این پیشنهاد در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا مطرح شده است. شورا این موضوع را بررسی کرده و تلاش ما بر این است که موانعی را به‌ صورت قانونی حل و فصل کنیم. همچنین فرآیند اداری آن را تسهیل کرده تا بتوانیم پس از تصویب آن را اجرا کنیم. طرح احیا،بازسازی و بهسازی آرامستان‌های تاریخی در حال حاضر در دستور کار کمیسیون قرار دارد؛ چرا که اجرای این طرح می‌تواند بسیاری مسائل را حل کند. محور آرامستان‌های تاریخی می‌تواند موضوع‌های چالش برانگیز را به صورت کلی حل کرده و این‌گونه مسائل مرتفع شود».

  فخاری در ادامه نیز گفت:«این طرح در قالب تفاهمنامه‌ای با نهادها از جمله سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند انجام ‌شود که به این ترتیب می‌توانیم تسهیلاتی را فراهم کنیم که آرامستان‌های تاریخی به عنوان محور فرهنگی فعال شوند». فخاری در پاسخ به این پرسش که نظر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در ارتباط با ساخت یادمانی برای دکتر مصدق در ابن‌بابویه چیست، گفت:«کمیسیون جوانب پیشنهاد را بررسی می‌کند و مخالفت خاصی نبوده‌ است».

  يادمانی كه هزينه‌ مالی برای مسئولان ندارد

  باربد گلشیری، عکاس و مجسمه‌ساز بار دیگر در نامه‌ای از مسئولان درخواست بازسازی يادمان دكتر مصدق را كرده است. در بخشی از اين نامه آمده است:« حال من دوباره درخواستی را که بارها پیش از این بر آن تاکید کرده بودم، تکرار می‌کنم و بار دیگر به پیوست درخواست‌های پیشین که مطبوعات منعکس کرده‌اند، برای‌تان می‌‌فرستم تا اجازه بدهید یادمان مصدق در ابن بابویه بازسازی شود. پیش از این نیز خبرنگار روزنامه‌ قانون یک‌ بار درخواست من را برای آقای حسن خلیل‌آبادی، عضو محترم شورای شهر، مطرح کردند و ایشان پاسخ داده بودند که بهتر است یادمان در مکان دیگری نصب شود زیرا گورستان ابن‌بابویه متروک شده است اما مساله این است که این یادمان و آن گورستان، تاریخی‌‌اند و تاریخ آن یادمان را نیز به مکانش بازبسته‌اند و اگر ایشان چنان‌ که گفته‌اند مایلند آن را در چهارراه ولیعصر، پارک ساعی یا پارک دانشجو یا هر جای دیگري نصب کنند، پیشنهاد می‌کنم یادمان دیگری بسازند. اگر مایل باشند در ساخت یادمان جدید ‌نیز مشتاقانه همکاری خواهم کرد اما بگذارید بیش از این تاریخ شهرهای‌مان را از بین نبریم. وقایع تاریخی سی‌ام تیر ۱۳۳۱ و آن مزار، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، حصر مصدق و وصیتی که ۵۱‌ سال است بر زمین، نه بر زمین که درون زمین مانده است، وقایعی درهم‌تافته‌اند. تدفین مجدد در تخصص من نیست و هر چند حق است، به‌ شخصه‌ جز این نخواسته‌ام که برگه‌ای به من بدهید که به‌ هنگام مرمت یادمان دکتر‌ مصدق در گورستان ابن بابویه، کسی مانع مرمت یادمان این انسان بزرگ تاریخ ایران نشود. فراهم کردن هزینه و نیروی انسانی مرمت این یادمان بر دوش من خواهد بود».

  همتی برای يادمان

  گلشیری در این نامه که مخاطبانش، شهرداری منطقه۲۰ تهران، شورای شهر، میراث فرهنگی و سازمان اوقاف بوده‌اند، تاکید کرده است که اجازه بدهند یادمان دوباره نصب شود. درخواستی که با واکنش اعضای شورای شهر مواجه شد. تعدادی از اعضای شورای شهر به این درخواست واکنش‌های مثبتی نشان دادند و بار دیگر مدعی شدند که تمایل به بازسازی یادمان از سوی آنان وجود دارد اما از سویی دیگر ابن بابویه در حالی توسط میراث فرهنگی ثبت ملی شده که اداره و نگهداری آن بر عهده سازمان اوقاف است و چندین سازمان بایدبرای به نتیجه رسیدن این پروژه همکاری کنند.

  در این میان برخی اعضای شورای شهر نیز پس از نامه سرگشاده باربد گلشیری، تماس‌هایی با وی گرفته‌اند که امیدواری به مرمت و بازسازی یادمان مصدق را افزایش داده است.

  چشم اميد به ری داريم

  باوجود موافقت‌های اداره ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان تهران، اداره اوقاف و امور خيريه تهران و اعضای شورای شهر تهران، تاكنون مجوزی برای بازسازی يادمان دكتر مصدق در ابن‌بابويه صادر نشده است، پس از اين جنجال‌ها و فرازونشيب‌ها اين‌بار نوبت به فرمانداری شهرستان ری رسيده است. نهادي كه چشم ميليون‌ها نفر از دوستداران دكتر مصدق براي شكستن طلسم بازسازي يادمان به آنجاست.

  ابن‌بابويه آرامستانی که بخش بزرگی از مشاهیر ایران را در دل خود دارد، هنوز درگیر بی‌توجهی نهادهای متولی خود است. آرامستانی که وقتی وارد آن شوید، غیر از تابلوی راهنما برای رسیدن به مزار جهان پهلوان تختی، هیچ تابلوی راهنمای دیگری ندارد و شاید بازسازی و مرمت سنگ یادبود محمد مصدق، بتواند برای بسیاری ایرانیان و البته به مسئولان امر این موضوع را یادآوری کند که ابن بابویه در جنوب شرقی تهران، تنها تکه زمینی نیست که تبدیل به آرامستان شده بلکه بخش بزرگی از تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین را در خود جای داده است که می‌تواند حتی از جاذبه‌های گردشگری شهر تهران نیز باشد.

   ارسال در حدود 5 روز قبل  ادامه مطلب »