آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
پایان مرمت اضطراری کاروانسرا الحاک میامی

اسکان نيوز: محمدصادق رضویان، مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی امروز و در گفت‌وگویی افزود: در این مرحله، کار مرمت اضطراری این کاروانسرا تاریخی با انجام کاهگل حفاظتی، اصلاح آبراه‌ها و ناودان‌ها انجام شد.

رضویان با اشاره به این‌که به علت ناامن بودن مسیر دسترسی به کاروانسرا در گذشته، فرم کاروانسرا حالت دژ دفاعی و قلعه نظامی داشته، گفت: کاروانسرای الحاک دارای هفت برج مراقبت بوده که هم اکنون سه برج آن باقی مانده است.

وی افزود: در فاصله حدود ۲۵ متری جنوب و غرب این کاروانسرا، آثار برج و باروی قدیمی مشاهده می‌شود که از گل چینه ساخته شده و به کاروانسرا الحاق شده و به نظر می رسد هدف از ساخت این برج، توسعه فضای استحفاظی کاروانسرا بوده است.

رضویان گفت: جاری بودن قنات الحاک و نیز درختان انار و بادام اطراف این کاروانسرا در کنار پوشش گیاهی خاص منطقه تفرجگاه مناسبی را برای گردشگران بخصوص در فصول پاییز و زمستان ایجاد کرده و مجاورت این بنا با منطقه حفاظت شده توران و کویر دوشاخ عباس آباد، بر اهمیت گردشگری آن افزوده است.

کاروانسرا الحاک در ۶۰ کیلومتری شرق میامی قرار دارد و به دلیل تغییر مسیر جاده، امروزه در فاصله دو کیلومتری جنوب محور ارتباطی میامی – سبزوار واقع شده است.

کاروانسرا الحاک در دوره صفوی بنا شده و به شماره ۲۸۱۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 ارسال در حدود 2 ماه قبل  ادامه مطلب »