آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
درخواست تعطیلی “معدن بوکسیت تاش” برای جلوگیری از تخریب بیشتر شاهوار

به گزارش اسکان نيوز، فعالیت های معدن کاوی این منطقه نزدیک به ۴ سال است که ادامه دارد و موجب تخریب بخش های بزرگی از خاک، ریشه کنی صدها درخت ارزشمند و ممنوع القطع “اورس” و تخریب زیستگاه حیات وحش و آوارگی و مرگ آنها و در یک کلام نابودی اکوسیستم ارزشمند شاهوار شده است.

فعالان محیط زیست بارها دراینباره اعتراض های کتبی، حضوری داشته و با تشکیل زنجیره انسانی ۲ هزار نفری صدای خود را به گوش مسوولان رسانده اند؛ اما با این همه این فعالیت مخرب متوقف نشده است.

حالا و با گذشت یکماه و اندی از انتشار گزارش “مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی” درباره تخریب های متعدد “معدن بوکسیت تاش” در شاهوار و تایید زیان آور بودن این تخریب ها برای طبیعت و مردم منطقه در این گزارش، فعالان محیط زیستی شاهرود با ارسال این نامه، درخواست تعطیلی این معدن را از رییس این مرکز خواسته اند.

در بخشی از این نامه تاکید شده که با توجه به تایید تخریب ها در گزارش مرکز پژوهش های مجلس، با فوریت و جدیت هر چه بیشتر، دستور تعطیلی “معدن بوکسیت تاش” را از وزیر صنعت و معدن گرفته و با نجات شاهوار و نجات شاهرود موجب نجات اکوسیستم و مردم همجوار آن شوند.                                                                                                                                                                                                                                               

متن کامل این نامه بدین شرح است:

 

ریاست محترم مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر کاظم جلالی

با سلام و احترام

شاهوار سرفراز، یگانه کانون آبساز دشت بسطام و شاهرود، سال هاست بیرحمانه توسط معدن گسترده و روباز بوکسیت تاش (جاجرم) غارت و چپاول می گردد.

ما تشکل های زیست محیطی شاهرود نیز طی این سال ها بارها و بارها نسبت به عواقب این ویرانگری هشدار و انذار داده ایم که متأسفانه گوش شنوایی نیافت تا آنکه در آستانه سال ۱۳۹۷ برای نجات شاهوار و شاهرود، دست استمداد به سوی جناب عالی دراز کردیم و الحق اولین مسئولی بودید که صدایمان را شنیدید. بی درنگ از شاهوار بازدید کردید و سپس جلسه گفت وگویی با وزیر صنعت و معدن ترتیب دادید. پس از آن نیز با اراده ای ستودنی، بررسی کارشناسی وضعیت شاهوار را در دستور کار مرکز پژوهش های مجلس قرار دادید.

اکنون پس از ماه ها گزارش کارشناسی این نهاد رسمی و معتبر منتشر شده و با برشمردن یکایک تخریب های معدن تاش بر همه دغدغه های فعالان محیط زیست صحه نهاده و بهترین راه حل را تعطیلی (جابه جایی) معدن بوکسیت تاش دانسته است.

 
جناب آقای دکتر جلالی

اکنون هنگام برداشتن گام نهایی است و چه کسی شایسته تر از جناب عالی که مهمترین گام ها را برداشته اید؟

 بیاد داریم وزیر محترم صنعت و معدن در جلسه حضوری اظهار داشت « چنانچه آسیب رسانی این معدن به محیط زیست و به آینده شاهرود تأیید شود بی درنگ دستور تعطیلی آن صادر می گردد.»

 اینک گزارش رسمی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محکم ترین سند برای اثبات آسیب رسانی معدن بوکسیت به محیط زیست و زندگی صدها هزارنفر ساکنان دشت بسطام و دشت شاهرود منتشر شده است.

خواهشمندیم با فوریت و جدیت هر چه بیشتر، دستور تعطیلی معدن بوکسیت تاش را از وزیر محترم صنعت و معدن بگیرید و با نجات شاهوار و نجات شاهرود، مردم سرفراز این شهرستان را غریق امتنان نمائید.                                                                                                                                                                                                                                               

ألیس الصبح بقریب

با احترام و به امید نجات شاهوار که نزدیک است                                                                                                 ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود                                        

                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 ارسال در حدود 2 ماه قبل  ادامه مطلب »