آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
لایحه مدیریت بودجه غیر نقد؛ گره مالی شهر را باز می‌کند

خزانه دار شورای شهر تهران در ادامه اعلام کرد: بر اساس گزارشی که توسط خزانه داری و کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از عملکرد مالی ۶ ماهه نخست سالجاری در اختیار است متاسفانه رقم محقق شده این حوزه تنها ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. این رقم یعنی اینکه از ۵۰ درصد بودجه غیر نقدی که باید در نیمه نخست سال تامین می شد تنها ۱۰ درصد استحصال شده است.

رسولی با تاکید بر اینکه ادامه این روند عدم تعادل بیشتری را در بخش منابع و مصارف در حوزه مدیریت شهری ایجاد می کند اظهار داشت: شهردار تهران با نگاهی آسیب شناختی، روش های پیشین استحصال بودجه غیرنقد را مورد مطالعه قرار داده و در همفکری با کمیسیون برنامه و بودجه لایحه ای را در این خصوص تدوین کرد که خوشبختانه با قید یک فوریت در دستور بررسی شورا قرار گرفت.

وی در خصوص مزایای این لایحه نسبت به شیوه های پیشین گفت: این لایحه بر اساس اصل شفافیت حداکثری شکل گرفته است و تلاش دارد با جلوگیری از هرگونه سازوکار معیوب مانع شکل گیری مشکلاتی از جنس رانت ها و سوءاستفاده ها شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: نکته دیگر این است که سهم غیر نقد از بودجه شهرداری تهران در اولویت دوم بوده و تنها نقش مکمل و کمکی را برای تامین هزینه های شهر که عمدتا حوزه عمرانی را شامل می شود، بر عهده دارد.

رسولی اعلام کرد: در لایحه جدید با شناسایی گلوگاههای فساد زای پیشین سعی شده است که هیچ گونه ارتباط مستقیمی بین تسهیل گران مالی با مناطق و نواحی شهرداری تهران برقرار نباشد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس مقرر شده است همانند بودجه نقدی، بودجه غیر نقد نیز از طریق مدیریت متمرکز حساب خزانه داری تخصیص داده شود؛ یعنی اینکه منابع حاصل از این سرفصل در همه سطوح، ابتدا به خزانه داری واریز شده و سپس بر اساس ردیف های پیش بینی شده در بودجه سال ۹۷ تخصیص داده شود و به عبارتی دیگر تخصیص بودجه غیرنقد همانند بودجه نقد مستلزم تخصیص خزانه شهرداری است.

وی افزود: شهرداران مناطق نیز در صورتی می توانند مجوز لازم برای استفاده از بودجه غیر نقد را از خزانه داری شهرداری مرکز دریافت کنند که بودجه نقد منطقه تحت مدیریت خویش را محقق کرده باشند.

عضو شورای شهر تهران ابراز امیدواری کرد تا بتوان طی روزهای آینده این لایحه را به شورا ارائه کرده و با دریافت نظارت کارشناسی متخصصان مصوبه ای را داشته باشیم که بتواند زمینه ای را ایجاد کند تا در فرصت کمتر از ۶ ماهه باقی مانده از سال، حداقل ۵۰ درصد بودجه غیر نقد پیش بینی شده، تحقق یابد.

رسولی اظهار داشت: به طور حتم این اقدام می تواند کمکی برای شهرداری باشد که از طرفی با انبوهی از طرح های عمرانی نیمه تمام مانده -که گاها تا ۹۰ درصد دارای پیشرفت هستند- روبروست و از طرفی دیگر در مواجه با انبوه پیمانکاران محق است.

وی ضمن اعلام موافقت و دفاع از این لایحه گفت: ما در تلاش هستیم تا با تصویب این لایحه در اسرع وقت و و ایجاد بسترهای لازم در حوزه های الکترونیگی، عملیاتی و مالی و تخصصی هر چه سریعتر این موضوع را به تحقق برسانیم.      

 ارسال در حدود 4 ماه قبل  ادامه مطلب »