آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
نخلستان‌های جالق سراوان بار دیگر طعمه آتش و دود شد

اسکان نيوز: عبدالحکیم شاهمیری،  بخشدار جالق سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان اظهار کرد: سریال ادامه‌دار آتش‌سوزی‌ها در نخلستان‌های بخش جالق شهرستان سراوان احتمال دخالت انسانی را قوت بخشیده است.

وی افزود: متاسفانه سه محله «دکانان، صدیق آباد و کشان» در شهر جالق به طور همزمان دچار آتش‌سوزی شدند.

بخشدار جالق ادامه داد: این آتش‌سوزی‌ها همزمان از ساعت ۱۴ دیروز /دوشنبه/ آغاز و پس از ۹ ساعت تلاش بی‌وقفه آتش نشانان و همراهی مردم محلی، شوراها و دهیاران در ساعت ۲۲ مهار شدند.

وی گفت: ۵۵ نخل مثمر و ۱۵۲ پاجوش در محله دکانان، ۲۰۴ نخل بارور و مثمر و ۳۵۴ پاجوش در محله صدیق آباد و ۱۲ نخل بارور و ۳۲ پاجوش در محله کشان طعمه حریق شد.

شاهمیری از جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان درخواست کرد صدای کشاورزان را بشنود و چاره‌ای اساسی در این باره بیندیشند.

وی با بیان این‌که کشاورزان از قشر ضعیف جامعه و نیازمند حمایت اساسی هستند، اظهار کرد: جهاد کشاورزی می‌تواند با حداقل امکاناتی که در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و راهنمایی های لازم از وقوع چنین حوادثی و وارد آمدن این همه خسارات به کشاورزان و مردم جلوگیری کند.

بخشدار جالق همچنین از نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی خواست چنانچه عوامل انسانی در وقوع این آتش‌سوزی‌ها دخیل هستند آنان را شناسایی و طبق قانون برخورد کنند.

شاهمیری درعین حال مهمترین عوامل آتش‌سوزی‌ها در بخش جالق را هرس و اصلاح نکردن اصولی نخیلات، عدم جمع‌آوری ضایعات پای نخل‌ها، پاتوق‌های معتادان در نخلستان‌ها، نبود راه دسترسی مناسب و احساس مسئولیت کشاورزان در اصلاح و جمع‌آوری و نهایتا عامل انسانی ذکر کرد.

سه روز پیش نیز بیش از هزار نخل خرما در نخلستان‌های بخش جالق سراوان طعمه آتش شد. این در حالیست که درپی آتش‌سوزی ۱۱ تیرماه جاری مدیر جهاد کشاورزی سراوان گفته بود: آتش‌سوزی روز دوشنبه ۱۱ تیرماه در سطح نخلستان‌های این شهرستان ۱۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال به کشاورزان منطقه خسارت وارد کرد.

سراوان در ۳۴۷ کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

 ارسال در حدود 5 روز قبل  ادامه مطلب »