آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
شناسایی دوره‌های مس و سنگ قدیم در قروه کردستان

اسکان نيوز: فرشته شریفی، سرپرست برنامه بازنگری بررسی و شناسایی شهرستان قروه با اعلام خبر شناسایی دوره‌های مس و سنگ قدیم در این محوطه، گفت: در برنامه بازنگری جاری، سعی شد حاشیه رودخانه‌های تلوار و شور به دقت بسیار و به صورت پیمایشی بررسی و علاوه بر آن به نواحی کوهپایه‌ای و دشت قروه نیز نیمه فشرده مورد پوشش قرار گیرد تا از وضعیت الگوی اسکانگاه‌های دوره‌های مختلف آگاهی لازم کسب شود.

این باستان شناس افزود: به نظر می‌رسد شکل توزیع محوطه‌های باستانی به گونه‌ای باشد که در اطراف رودخانه و قسمت پست دشت متمرکز باشند.

به گفته او، در بررسی روشمند حاضر منطقه مورد نظر به شبکه‌های تقریبی ۹ × ۹ کیلومتر تقسیم شده‌اند و بر اساس فرمت مرکز نقشه باستان شناسی پژوهشکده هر مربع دارای کد مربوط به خود است.

شریفی افزود: بر این اساس در این بررسی هر مربع جداگانه بررسی و کد شناسایی مختص به خود را دارد.

او تصریح کرد: در بررسی‌های نخست، بیش از نیمی از منطقه پوشش داده شده و تعداد۱۴۰ اثر شناسایی شد که یک چهارم آن برای نخستین بار دیده شده است.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان این‌که طبق پیش بینی‌ها، اکثر محوطه‌ها مربوط به دوره تاریخی و اسلامی بودند، افزود: از این میان نقش محوطه‌های اسلامی پررنگ جلوه می‌کند.

وی اظهار کرد: آن‌چه اهمیت دارد این است که در حاشیه رودهای شور و تلوار استقرارها شکل گرفته‌اند و در رقوم ارتفاعی بالاتر از برش رودخانه‌ها به سختی می‌توان اثری از آثار تاریخی پیدا کرد. البته این مساله در بخش‌های شمالی شهرستان صادق است و در بخش‌های جنوبی همانطور که اشاره شده با ایجاد کانال، قنات و زهکشی منطقه تنوع گونه‌های استقراری بیشتر است.

وی گفت: قدیمی‌ترین دوره شناسایی شده تاکنون دوره مس و سنگ قدیم است.

برنامه “بازنگری بررسی و شناسایی شهرستان قروه” با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حمایت مالی و معنوی اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان انجام شد.

شهرستان قروه در جنوب غربی استان کردستان قرار دارد و شامل سه بخش مرکزی، سریش آباد، دلبران و چهار دولی با مرکزیت به ترتیب قروه، سریش آباد، دلبران و دزج است.

شهر قروه در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد که نشان‌دهنده آب و هوای سرد این ناحیه از فلات ایران است.

این شهرستان ۲۴۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و رودخانه شور مهمترین رود این شهرستان بوده که یکی از شاخابه‌های اصلی حوزه رود تلوار محسوب می‌شود. زمین‌های حاصلخیز به همراه چشمه‌سارهای فراوان بر اهمیت استقرار از دیرباز تاکنون افزوده است.

 

 ارسال در حدود 3 ماه قبل  ادامه مطلب »